BLOG

KAMIENIE STRUWITOWE – CZĘSTA PRZYPADŁOŚĆ U WYSTERYLIZOWANYCH ZWIERZĄT

Właściciele psów i kotów powinni zwracać uwagę na regularność oddawania moczu przez ich zwierzęta. To niezwykle istotne, ponieważ nieregularne oddawanie moczu może być oznaką obecności kamieni struwitowych w układzie moczowym.

Przyczyn powstawania struwitów jest wiele i jeżeli takowe zablokują drogi moczowe zwierzęcia, może to wiązać się z dużymi problemami zdrowotnymi. Zwłaszcza u samców, gdzie cewka moczowa jest bardzo wąska kryształy struwitowe mogą mieć problem z przemieszczeniem. W takim przypadku zwierzę zazwyczaj ma trudności z oddawaniem moczu co może być bardzo bolesne.

Struwity wymagają profilaktyki

Problemy z kamieniami struwitowymi często wymagają interwencji lekarza weterynarii, ponieważ wiele czynników może odgrywać rolę w przyczynie powstania i profilaktyce. Bardzo ważny jest stosunek wapnia, fosforu i magnezu w spożywanej przez zwierzę karmie – zawartość magnezu jest szczególnie ważna i nie może przekraczać 0,09%. pH moczu jest również istotne, ponieważ niektóre kamienie tworzą się wtedy, gdy mocz jest zbyt zasadowy, tj. ma zbyt wysokie pH (przypadku infekcji mocz często ma odczyn zasadowy). Ostre przypadki kamieni struwitowych wymagają interwencji lekarza weterynarii polegającej na chirurgicznym usunięciu kamieni z pęcherza lub moczowodów. Jednak w niektórych przypadkach właściwa karma uzupełniająca może ostatecznie rozpuścić kamienie struwitowe, nawet te duże w pęcherzu moczowym. Ponadto pomocna może być próba zmiany pH moczu poprzez podawanie kotu lub psu dodatkowych ilości metioniny lub kwasu askorbinowego.

Zmiana pH moczu

 

Pasta-żel Diafarm UROLSYN dla psów i kotów może być stosowana jako uzupełnienie leczenia kamieni struwitowych. Zawiera metioninę, która zmniejsza pH moczu, a tym samym ogranicza ryzyko powstawania kamieni struwitowych. UROLSYN to bardzo smaczna karma uzupełniająca, którą zwierzę może jeść bezpośrednio z tubki lub można ją wymieszać z karmą. Przed użyciem pasty powinno skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!